• (067) 506 73 78

 • (063) 561 10 70

(Народна студія Маю «Право»)

Багатодітна матір розповіла, як вона та четверо дітей потерпали від колекторів, а її чоловік захищав Україну

Надія Зінчук на момент оформлення кредиту працювала у головному офісі банку начальником відділу закупівель, у якому взяла валютну іпотеку. На той момент подружжя змогло купити на позичені у банка 50 тисяч доларів та свої накопичення невеличку двокімнатну квартирку - «хрущівку», де й зараз проживає з чотирма дітьми.

-Чому на мене оформили кредит, а не на чоловіка? Тому що для мене як для працівника була мінімальна знижка за відсотками. Для нас вона - відчутна. Ми не були багатодітною сім’єю на той момент, тоді ми щойно одружилися. Власне кредит я взяла за дві доби до народження старшого сина.

Жіночка згадує, що укладання кредитної угоди було не простим і усі спроби взяти кредит у гривні не мали успіху, бо нібито для позики у гривні сукупні доходи Надії та її чоловіка були занизькі. Окрім цього у молодят не було ніякого заставного майна.

- З цього ж банку я пішла в усі свої декретні відпустки і звільнилася лише у жовтні 2019 року, коли було вже повністю завершено поглинання «Укрсоцбанку» російською «Альфа-групп». Хоча й вони не могли мене звільнити доки я у декреті, для мене - не припустимо знаходитися у штаті російської компанії.

«У нас бувало таке, що ми не могли поїсти»

Кредит оформлювали у 2006 році і на той момент невеличка «хрущівка» коштувала 65 тисяч доларів, молоде подружжя тоді зробило свій перший внесок у розмірі 15 тисяч доларів, а решту – взяли у кредит.

- Зараз вона коштує менше 35 тисяч доларів. Це - її ринкова ціна. Платили ми по грудень 2014 року. На той момент у нас було вже троє дітей. В грудні я зробила останній платіж. Коли платіж став складати щось близько 20 з чимось тисяч гривень, а зарплата - шість тисяч гривень, платити хоч щось сенсу не було. Навіть якщо ти щось будеш сплачувати, і тоді банк все одно буде перекидати ці гроші на погашення штрафних санкцій. Ми платили близько 9 років і це був дійсно треш. У нас бувало таке, що не було за що їсти - виживали завдяки картоплі з села, але не дивлячись на це, кредит ми платили справно.. За ці всі 9 років у нас затримка з платежем була лише рази три, через різні форс-мажори. Слава богу в мене діти на грудному вигодовуванні були і нам не було потрібно купувати молочні продукти.

У травні 2015 року чоловік Надії пішов на війну і десь в червні почалися судові позови від банка. На той момент «Укрсоцбанк» вимагав 1 300 000 гривень, хоча за ті 9 років впродовж, котрих Зінчуки справно сплачувала кредит, вони вже виплатили 51 тисячу доларів.

- Ми власне виплатили трошки більше, ніж взяли але банк зарахував лише 8 тисяч доларів на тіло кредиту,оскільки в нас ануїтет, а 42 тисячі доларів - на виплату відсотків. Ось така математика, - зауважує жінка.

«Мені дзвонили безприпинно цілий день, це могло бути і 200 дзвінків за добу, а скинути не могла , бо це кожного разу новий номер».

Після того, як чоловік, який виступав поручителем за кредитом пішов в АТО, а Надія тоді була у декретній відпустці з третьою дитиною, родина подала довідку про це у банк але там ніякого значення цьому не надали.

- Навіть більше, якщо були якісь акційні пропозиції для позичальників, то вони не діяли для співробітників.

Окрім цього, жінці, яка виховує 4 дітей, та чоловік, якої ризикуючи життям, боронив Україну, не вдалося уникнути і нападок колекторів . Отже доки чоловік воював на Сході, колектори оголосили війну багатодітній матері, яка й сама попри всі складності намагалась волонтерити і підтримувати наших захисників країни.

- Я від колекторів ніколи не ховалася. Перший рік або два я з ними навіть по телефону спілкувалася. Потім, коли почалося відверте хамство, перестала. Мені дзвонили безупинно цілий день. Це могло бути і 200 дзвінків за добу, а скинути - не можливо , бо це кожного разу новий номер. Колектори все одно приходили і приходять.

Останнього разу вони були рік тому і більше поки що не виявляють бажання навідуватися, тому що родина Зінчук дала їм опір за підтримкою АТОвців.

- Враховуючи всі життєві обставини і події у країні, ми не можемо продовжувати сплачувати кредит. Все що колектори пропонують – зробити знижку. Але що вони роблять: оцінюють своїми оцінщиками квартиру і на 15-20% завищують її вартість, а потім на ці ж відсотки роблять знижку.

«Якось ми прийшли після прогулянки, а в нас двері залиті супер-клеєм, тобто відкрити їх неможливо»

Через те, що знайти компроміс з банком не вдається, колектори продовжують робити свою брудну справу і псують життя багатодітній родині. Надія зазначає, що складається враження, що свої «атаки» вони роблять лише переконавшись у тому, що голови родини немає вдома.

¬- Коли колектори приходили перші рази, мені ще чомусь «вистачало розуму» відкрити двері і вести з ними діалог. Однак, я одночасно викликала поліцію. А поліція відреагувала лише перший раз. Потім, в мене склалось враження, що поліцейські ставлять галочку, що за цією адресою - не їздити , бо тут розборки колекторські. Правоохоронці це називають «цивільно-правові відносини». А як же те, що вони псують майно, те, що лякають дітей?

У подальшому за словами жінки їй доводилось надзвонювати у поліцію по п’ять- шість разів для того, щоб приїхав хоча б патруль, але й він не складав навіть протокол. Поліцейські ховають жетони і не називають номер патрульної машини. Після того, як колекторам дали опір АТОвці, колектори більш не приходили але дзвінки на цьому не припинилися, і були ще більш зухвалі спроби нашкодити родині.

- Звісно, я намагаюсь з дітьми проводити більше часу на свіжому повітрі і якось ми прийшли після прогулянки, а в нас двері залиті супер-клеєм, тобто відкрити їх неможливо. Знову викликали поліцію. Більше того, щоб ви розуміли, я не маю права зайти в свою квартиру до приїзду поліції. Поліція їхала майже 4 години. Я викликала спеціаліста з аварійного відкриття замків, а це - приватна особа. Він приїжджає через годину-півтори, ми ще дві години чекаємо поліцію і я маю заплатити за час очікування. А до того разу ми ще 3 або 4 рази змінювали замки, бо нам «щастило» - нас «заливали» клеєм, коли ми були вдома. Коли замки заливають і ми вдома, то ми можемо хоча б їх з середини відкрити і не виламувати двері.

«Просто людей ставили у таку ситуацію, при якій у гривні, кредит взяти неможна»

Незважаючи на усе те лихо яке їй заподіяли колектори і ту несправедливість, з якою довелося зіштовхнутися, жінка впевнена, що з цієї ситуації має бути лише законний вихід.

- Нас вважають бандитами,думають, що ми злісні неплатники, нібито не платимо навмисно. Насправді це не так. Позичальники – це люди з різних прошарків населення, люди, зазвичай, з вищою освітою. Більше того, я - співробітник того ж банку, де брала позику, ніби фінансово освічена… Просто людей ставили у такі умови, що у гривні кредит взяти було не можливо. То ж, питання валютних позичальників потрібно вирішувати виключно у рамках законодавства. Не виключаю, що може виникнути патова ситуація, коли колекторам буде нанесена фізична шкода, адже за моєю спиною четверо дітей.

Жінка переконана, що вся ситуація з валютними позиками це - далеко не збіг обставин:

- Це – афера, зазделегідь спланована на державному рівні. Як це часто робиться у нас в країні? Приймається закон під конкретну оборудку, але не під 100 тисяч гривень, а - на декілька мільйонів гривень. Прийнято закон, якийсь олігарх вирішив свою проблему – закон втрачає свою чинність. Тут було те саме: гривня тоді ж була і це один із тих періодів,коли гривня була найстабільнішою. Але «автори» цієї афери робили все для того, щоб ти не взяв кредит у гривні. Це була гарно продумана оборудка, щоб з людей витягнуть все.

Надія переконана, що мізерної частини від тих грошей, що НБУ виділяє на рефінансування банків вистачило на те, щоб раз і назавжди закрити питання валютних позик:

- Порахуйте скільки та на яку суму за рік відбувається рефінансування банків. Там половина коштів не повертається, а мова йде про мільйони. Або наприклад, візьмемо рефінансування «Приватбанку», очільники НБУ наголошували, що як би вони не дозволили рефінансування «Привату», то банківська система рухнула. Двадцята або тридцята частка того рефінансу могла закрити абсолютно усі кредити валютних позичальників.

Читайте також:

У Кропивницькому позичальники вимушені доводити, що банк їх ошукав з кредитом за житловою програмою

«Одна історія з мільйонів»: Василь Говдяк розповів історію своєї родини, яка взяла валютний кредит

Реалии валютных заёмщиков: киевлянка, взяла в банке одну треть от стоимости квартиры, а банк «переоформил» квартиру на себя

Вимоги

учасників Всеукраїнської акції

«Народний імпічмент» голови Нацбанку Валерії Гонтаревої

 1. Зважаючи на вичерпання ліміту довіри, непрофесійності як державного службовця, втрату бездоганної репутації, Вимагаємо звільнення Голови Національного банку України Гонтаревої В.О., вимагаємо розслідувати всі обставини її діяльності та притягнення до відповідальності перед Законом.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захищали ошуканих позичальників – фізичних осіб:

  1. затвердити на законодавчому рівні механізм реструктуризації валютних кредитів населення згідно зареєстрованого в Верховній Раді законопроекту № 4004-2;

  2. визнати недійсним нарахування всіх нарахованих штрафних санкцій з «01» жовтня 2008 року за валютними іпотечними кредитами населення;

  3. законодавчо обмежити борг позичальника-фізичної особи обсягом застави;

  4. створити реєстр валютних позичальників;

  5. закріпити першочергове право щодо придбання власного заставного майна або боргу за позичальником/заставодавцем.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б врегульовували діяльність кредиторів з валютними іпотечними позичальниками:

  1. відмінити Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2015р. якою передбачається безспірне (без рішення суду, фактичне узаконення рейдерства) стягнення боргів та застави;

  2. до врегулювання питань реструктуризації, розширити обмеження мораторію на виконання судових рішень на користь банків, у т.ч. виселення з оселі та переоформлення предметів застави будь-якими способами, на всіх валютних іпотечних позичальників;

  3. до врегулювання питань реструктуризації заборонити роботу колекторських організацій з валютними іпотечними позичальниками.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захистили вкладників тих банків, що перебувають в ліквідаційній процедурі.

4.1 створення на базі активів банків, які перебувають в ліквідації, санаційної фінансової установи, яка б контролювалася в тому числі громадськістю;

4.2 тільки грамотне управління, а не розпродаж в «ліквідації» активів невідомо кому і за якою вартістю дасть шанс отримати свої кошти вкладникам ліквідованих банків понад суму, гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.