• (067) 506 73 78

 • (063) 561 10 70

(Народна студія Маю «Право»)

Вважаєте, що після того, як запрацював Кредитний реєстр, все найгірше позаду і гіршого чекати немає приводу але це не так, бо НБУ вигадало чергові законодавчі зміни, які дозволять ще глибше зазирати у кишеню позичальників та інших українців. Цього тижня регулятор оприлюднив законопроект, який має за мету впровадити звітність банків перед НБУ про стан рахунків позичальників, яких було внесено до кредитного реєстру.

А зроблять це рахунок внесення змін у порядок відкриття та обслуговування банківських рахунків. Згідно до підготованої НБУ постанови банки мають звітувати про відкриття та закриття рахунків особами, данні яких містяться у кредитному реєстрі.

Під санкції нової законодавчої витівки від НБУ потраплять не тільки кредитні боржники але й ті,хто має заборгованість з аліментів або є об’єктом уваги виконавців з інших причин. Є чого побоюватися і підприємцям.

Чим загрожує нова постанова НБУ українцям?

У разі, якщо чиновники таки ухвалять цей документ, банки забов’яжуть при відкритті чи закриті рахунку перевіряти клієнта на наявність у реєстрі боржників і якщо ви таки потрапили до переліку тих чиї данні внесено у Кредитний реєстр, про те, що ви вирішили відкрити чи закрити банківський рахунок фіну станова повідомить виконавчу службу. На щастя згідно до документу про баланс вашого рахунку звітувати вони не повинні. Проте уникнути уваги виконавців позичальникам та іншим категоріям боржників, відкривши новий рахунок, навряд чи вдасться.

Впровадити певні обмеження мають намір у НБУ стосовно фізичних осіб підприємців. Вже не для кого не є таємницею, що Державна фіксальна служба оголосила рейд за приватними рахунками ФОПів і заявила про намір вивести із тіні усі доходи підприємців. Отже після таких заяв з боку фіскалів стає зрозумілим звідки ноги ростуть у змін, які пропонує НБУ ц новій постанові, а саме - впровадити заборону використовувати приватні рахунки для здійснення індивідуальної підприємницької діяльності. Нагадаємо, щ раніше таке табу було лише для використання рахунків фізосіб для ведення хоздіяльності.

Слід зазначити, що нова заборона стосовно приватних рахунків ФОПів може значно ускладнити стосунки між підприємцями та податківцями, адже незрозуміло, які саме платежі потраплять до категорії «недозволених»- не виключено, що складнощі можуть виникнути у разі отримання будь-якого приватного грошового переказу адже довести, що це не доход від підприємницької діяльності, а, наприклад, переказ за проданий старий мобільник через дошку оголошень буде досить важко. У той же час навіть за умови затвердження постанови НБУ, якою він має намір забов’язати звітувати про рахунки українців, не існує законних підстав вимагати та отримувати від банків інформацію про баланс та операції за рахунками, як ФОПів так і самих українців. Але хто його знає можливо саме зараз українцям готують черговий законодавчій сюрприз.

Читайте на ФІНАНСОВИЙ МАЙДАН:

НБУ хочуть надати більше повноважень

Банки почали використовувати кредитний реєстр

Як ФГВФО поставив позичальників перед «складним вибором»

На адресу НАБУ неодноразово лунали звинувачення у тому, що вони далеко не у повну міць ведуть боротьбу з корупцією. Громадськість вбачала певну халатність у розслідуванні майже усіх справ, які були пов’язані з посадовими особами НБУ та ФГВФО. На цій хвилі загального незадоволення у лютому 2018 року відбулася акція протесту «НАБУ, досить захищати Гонтареву!». Однак, незважаючи на масовий протест антикорупційне бюро не поновило слідчі дії у справах відносно Валерії Гонтаревої, а навпаки продовжило свою політику замовчування відносно усіх пов’язаних з НБУ справ і це незважаючи на те, що українці вимагали під час мітингів повного звіту по цих кримінальних провадженнях.

Днями стало відомо, що через суд НАБУ забов’язали поновити справу по декларації екс-голови НБУ, встановивши, що слідчі дії було проведено далеко не у повному обсязі. Однак, НАБУ ніяк не прокоментувала таке резонансне для репутації антикорупційної установи рішення.

Справи відносно посадови осіб НБУ не було й включено до прес-конференції про підсумки найрезонансніших за версією самого ж НАБУ справ. Минулого тижня під час спілкування з пресою Ситник звітував про повністю завершені розслідування в янтарний справі; справі про закупівлю палива для Міноборони; справі рюкзаків; справі про розкрадання коштів бюджету Одеси при купівлі будівлі ХК Краян; справі про присвоєння коштів Львівського бронетанкового заводу і справі про розкрадання 247 млн грн в Адміністрації морських портів України. Але й словом керівник НБУ не обмовився про справи у яких фігурують посадовці НБУ та ФГВФО, які не однократно згадувалися у офшорних та корупційних скандалах.

Не багато говорив Ситник й про свій нічний візит до Президента, на якому його підловили у квітні журналісти і який наробив чимало галосу у мережі. Можливо саме під час таких посіденьок і узгоджувався перелік «резонансних» справ і тих, протеже керманичів країни, які не за яких обставин не мають стати об’єктами справжніх антикорупційних розслідувань.

"У мене була тет-а-тет зустріч з президентом України з приводу Антикорупційного суду. НАБУ не має права законодавчої ініціативи і ми знаємо, давайте будемо відверті, що в парламенті президент має якщо не визначальне, то одне з визначальних впливів. Була певна дискусія . Вона закінчилася тим, що все-таки закон був прийнятий ", - пояснив той візит журналістам «незалежний» директор НАБУ.

Однак, таке відповідь ще більше питань до роботи НАБУ адже він сам зізнався про те, що зустрічався з Президентом понад 10 разів.

А через час після цієї «таємної вечері» Ситника та Порошенко НАБУ закрило справу Гонтаревої. Збіг? Не впевнені.

Читайте на ФІНАНСОВИЙ МАЙДАН:

Неучтенные миллионы долларов и проекты в Крыму обещают показать в переписке семьи Гонтаревой (Видео)

Держбанк реструктуризував борг корпорації, яка пов’язана з соратником Порошенко

Податківці через банки вирішили контролювати статки українців.

Затримавши дихання українці очікують чергового здорожчання вартості комунальних послуг. Ледь не всі з них залежать від вартості такого коштовного за мірками українських середніх доходів газу.

Експерти неодноразово заявляли, що споживачі сплачують саме за газ необґрунтовано великі гроші, адже Україна сама займається видобуванням газу, якого напевне вистачило б на задовільнення побутових потреб українців.

Так тільки у 2017 році в Україні було видобуто 20,8 млрд м3, з них державна частина складає - 15,3 млрд кубов. А ось для порівняння на опалення, гаряче водопостачання та приготування їжі українці за 12 місяців 2017 року витратили 15,8 млрд кубов. Отже того, що видобувається з українських надр більш ніж достатньо для самозабезпечення.

Експерт незалежної спілки експертів Максим Гольдберг підрахував, що собівартість газу власного видобутку в 2017 році становила 2,9 тис грн за 1 тис кубометрів, з них 1,9 тис грн - це податки. Тобто реальні витрати на видобуток тисячі кубів українського газу - 1000 грн. Українцям же його продають по 7000 грн. І цю ціну планують підняти ще на 18%.

Отже заробляють та планують заробляти на українцях скажені гроші. Паралельно тарифам зростають і зарплати працівників «Нафтогазу». Так витрати на оплату праці директорів у 2016 році за напрямком збільшилися на 29,7 млн гривень, керівників підрозділів - на 70,2 млн гривень. Середньомісячні витрати на оплату роботи одного співробітника НАК зросли до 61,24 тисяч гривень проти 36,63 тисяч гривень торік.

Недарма, у ЗМІ неодноразово з’являлась інформація про не менш необґрунтовані за тарифи зарплати у топ-менеджменті «Нафтогазу». Так щомісячна зарплатня керівника «Нафтоназу» за останні роки виросла у кілка разів і за неофіційними джерелами дорівнює близька 3 мільйонів гривень. Внутрішнім уставом передбачено також нарахування премій д 200% від посадового окладу. Офіційно розмір своєї зарплатні керівник Нафтогазу за 2017 рік не афішує, як і інші особи, які обіймають керівні посади у компанії.

Одне з українських видань отримало відмову на запит надати декларацію о доходах голови НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболева, яке у компанії обґрунтували відсутністю відповідних документів про доходи їх керівництва за 2017 рік.

Дозвіл нерозголошувати свої статки топ-менеджерам «Нафтогазу» закріплено на законодавчому рівні, адже вимог декларувати свої доходи до керівників «Нафтогазу» немає. Отже, українці не мають можливості навіть зазирнути у карман тих, хто щомісяця витрушує з їхніх карманів останнє і не можуть дізнатися як живуть ті, завдяки кому вони виживають.

Банки продовжують демонструвати політику повної байдужості д проблем позичальників. Вони не дають їм жодного шансу розрахуватися з боргами, які виникли у наслідок фінансовий кризи, яка на загальну думку носить досить штучний характер. Мова йдеться не про такі омріяні реструктуризації та перерахунки за старим курсом, а про зовсім реальні та повсякденні розпродажі майна, які банки час від часу влаштовують.

Так днями з’явилася новина, що черговий банк розпродав великий шмат власних кредитних активів з нереально великим дисконтом і продав він його звичайно не позичальникам.

Так на аукціоні було реалізовано долю кредитного портфелю загальною вартістю 3,45 мільярдів за досить неочікуваною ціною у 431 мільйон гривень. Якщо зробити нескладні розрахунки, то можна побачити, що своєму покупцю ОТП банк зробив дисконт майже у 88%. Тобто права вимоги за кредитами хтось придбав досить вигідно і тепер матиме не аби який інтерес у тому, щоб монетизувати своє придбання. Як показу практика «зливають» такі кредити справжнім акулам у чорному колекторському бізнесі, тобто перепродаж кредитів часто приносить позичальникам нову суттєву порцію проблем.

Банки вдаються до таких аукціонів щедрості регулярно.

Так це не перший такий розпродаж у українському підрозділі ОТП. У 2016 році банк продав частину свого кредитного портфелю у 2,95 мільярда гривень за 115 мільйонів гривень, цього разу зробивши знижку у 96%. А ще раніше у 2015 році ОТП продав кредити на 676,6 мільйона гривень за 167,5 мільйона гривень, знову таки поступившись на цілих 75,3%.

Отже тільки на прикладі цього банку зрозуміло, що насправді кредитні зобов’язання для них- не головне. Складається враження, що банкіри ладні будь-кому ледве не роздарувати кредити аби тільки покупцем не був сам позичальник.

Читайте на сайті "Фінансового Майдану":

Проблеми валютних позичальників ФГВФО пропонує реструктуризувати

«Нова пошта» проти НБУ: Нацбанк знову звинувачують у виході за межі закону

Фінанси співають романси?: влада пропонує «терміново» створити бюро фінансової безпеки +

У НБУ вчергове ставлять під сумнів об’єктивність Феміди і трактують содові рішення виключно у власних інтересах. Так у Національний банку України відмовився виконувати рішення Дарницького районного суду міста Києва та усувати від виконання обов’язків зам голови НБУ Катерину Рожкову.

Більше того у регуляторі заявили, що такі судові рішення можуть заблокувати роботу НБУ- у який спосіб у повідомленні не уточнюються. НБУ запевняє, що про це рішення чують у перше і досі не бачили його у очі, а дізналися про нього із відкритих джерел. Виконувати не збираються, а мають намір оскаржити у суді. На цьому керівництво НБУ не має наміру зупинятися і вже готує скаргу на суддю, який «насмілився» прийняте таке неприємне для Катерини Рожкової рішення. Так Вищу палату правосуддя Нацбанк має намір попросити провести перевірку відносно судді, який ухвалив це рішення, на факт таких порушень, як дисциплінарний проступок та кримінального правопорушення.

"Національний банк не отримував від Дарницького районного суду Києва будь-яких рішень щодо обмежень у виконанні Катериною Рожкової повноважень заступника голови, і таким чином не має ніяких підстав для прийняття будь-яких відповідних заходів. Відповідно до частини другої статті 157 Цивільного процесуального кодексу України, ухвали про забезпечення позову не можуть бути виконані до їх направлення судом, який виніс відповідну постанову, особам, яких такі рішення стосуються ", - сказано у повідомленні НБУ, на яке посилається видання РБК Україна.

Нагадаємо, що раніше не погоджувалася з роботою судових органів голова Національного банку Валерія Гонтарева і через лист, який адресувала голові Верховного Суду, вона намагалася натиснути на судові органи. Те, що лист попередньо має елементи тиску заявляв у ЗМІ Прокурор Владислав Куценко.

І цього разу в НБУ Натякають на недосконалу роботу суддів.

"Національний банк відзначає, що ці обставини ще раз наочно підтверджують необхідність завершення розпочатої судової реформи для запобігання корупційного використання судової системи як інструменту політичного тиску на органи державної влади", - йдеться у відповіді НБУ.

У який спосіб це судове рішення здійснює політичний тиск Нацбанк не пояснює, як і не коментує жодним чином позиві вимоги народного депутата Ігора Луценко. Отже НБУ дійсне керівництво НБУ навіть зі зміною голови продовжує лобіювати лише інтереси команди Гонтаревої і ігнорує проблему корупції у власних кабінетах. Нацбанк заступається за чиновницю, яку неодноразово звинувачували у вбивстві «Платинумбанку», сприянні Гонтаревій у реалізації її «програм» та необґрунтованій допомозі банкам з російським капіталом.

Вимоги

учасників Всеукраїнської акції

«Народний імпічмент» голови Нацбанку Валерії Гонтаревої

 1. Зважаючи на вичерпання ліміту довіри, непрофесійності як державного службовця, втрату бездоганної репутації, Вимагаємо звільнення Голови Національного банку України Гонтаревої В.О., вимагаємо розслідувати всі обставини її діяльності та притягнення до відповідальності перед Законом.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захищали ошуканих позичальників – фізичних осіб:

  1. затвердити на законодавчому рівні механізм реструктуризації валютних кредитів населення згідно зареєстрованого в Верховній Раді законопроекту № 4004-2;

  2. визнати недійсним нарахування всіх нарахованих штрафних санкцій з «01» жовтня 2008 року за валютними іпотечними кредитами населення;

  3. законодавчо обмежити борг позичальника-фізичної особи обсягом застави;

  4. створити реєстр валютних позичальників;

  5. закріпити першочергове право щодо придбання власного заставного майна або боргу за позичальником/заставодавцем.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б врегульовували діяльність кредиторів з валютними іпотечними позичальниками:

  1. відмінити Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2015р. якою передбачається безспірне (без рішення суду, фактичне узаконення рейдерства) стягнення боргів та застави;

  2. до врегулювання питань реструктуризації, розширити обмеження мораторію на виконання судових рішень на користь банків, у т.ч. виселення з оселі та переоформлення предметів застави будь-якими способами, на всіх валютних іпотечних позичальників;

  3. до врегулювання питань реструктуризації заборонити роботу колекторських організацій з валютними іпотечними позичальниками.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захистили вкладників тих банків, що перебувають в ліквідаційній процедурі.

4.1 створення на базі активів банків, які перебувають в ліквідації, санаційної фінансової установи, яка б контролювалася в тому числі громадськістю;

4.2 тільки грамотне управління, а не розпродаж в «ліквідації» активів невідомо кому і за якою вартістю дасть шанс отримати свої кошти вкладникам ліквідованих банків понад суму, гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.