На початку березня набрав чинності закон про кредитний реєстр. Саме з цього дня НБУ отримало безмежний доступ до консолідованої інформації про всіх позичальників України. Цей по справжньому скандальний законодавчий акт неодноразова отримував тавро антиконституційного і без перебільшення був за вуха протягнути Національним банком України.
Як і від кого НБУ отримує персональні данні позичальників та інформацію, щодо кредитної заборгованості установлюється цим законодавчим актом .
Так згідно до тексту «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків» банк подає в Кредитний реєстр інформацію про операції по боржнику, якщо борг дорівнює або перевищує сотню мінімальних зарплат.
Якщо мова йде про позичальників банків, які визнані неплатоспроможними, або позбавлених банківської ліцензії, такі дані для Кредитного реєстру має надати НБУ Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Сам дозвіл на розміщення даних позичальника банк має отримувати на етапі оформлення кредиту і робить це в ультимативній формі, адже якщо особа відмовила давати таку згоду, то банк не надає кредит.
Щодо юридичних осіб, то їх згода і зовсім нікого не цікавить: їм лише повідомляють про те, що їх данні внесено до славнозвісного кредитного реєстру.
Отже епоха кредитного реєстру обіцяє великі переваги банкірам і чергове погіршення у дотриманні прав позичальників, адже з охороною персональних даних у нашій країні і без того біда. Не для кого не секрет, що до рук шахраїв та злодіїв регулярно потрапляють данні, які повинні бути захищенні законом, навіть більше - існують цілі чорні ринки на яких продаються різноманітні бази даних українців.
Експерти також вбачають небезпечність у такій безконтрольній передачі великих даних. За і їх думкою відсутність прописаних в законі чітких обмежень на надання вразливої інформації банкам, може стати серйозною проблемою для простих українців. Адже через нехитру корупційну схему будь-який зловмисник зможе отримати в банку абсолютно всі дані про фінансове становище кожної людини, яка хоч раз брала кредит у банку.
«Для початку потрібно визначити, яка інформація критично необхідна. А це кредити, які використовуються для виведення коштів. Тобто позики пов'язаним особам, власникам, промисловим групам. Рівень відсікання при такому підході виявиться досить високим. На мій погляд, по кредитах юрособам доцільно збирати, починаючи від 10 млн грн. Збирати інформацію по фізичних особах взагалі потрібно заборонити, як це практикується в Чехії, або обмежитися збором інформації по пов'язаних з банком осіб », - впевнена Антоніна Паламарчук.
Окрім цього у переліку очевидних недоліків Кредитного реєстру те, що позичальник не може керувати цією інформацією і це створить сприятливі умови для корупційної складової і банківський працівник може вимагати винагороду за занесення / не занесена в такий реєстр своїх даних. Також законом непередбачено дієвого механізму захисту позичальника від недобросовісного внесення його даних у реєстр, надається лише можливість оскаржити невідповідність даних але відповідальність уповноважених осіб за критичні помилки не оговорюється.
Отже НБУ продовжує активно лобіювати інтереси банкірів, забуваючи про те, що всі його пріоритетні завдання стосуються забезпечення доброго фінансового клімату для українців.