• (067) 506 73 78

 • (063) 561 10 70

(Народна студія Маю «Право»)

Фінанси співають романси?: влада пропонує «терміново» створити бюро фінансової безпеки

Влада ініціює створення чергового органа, який декларують, як ефективний інструмент для боротьби с шахрайствами у сфері розподілу бюджетних коштів. Президент вважає таку ініціативу невідкладною. Про чиї фінанси так піклуються можновладці?

У Верховній Раді зареєстровано цілих три законопроекти, якими законотворці мають посили контроль за публічними фінансами. Нардепи, які ініціюють створення Державної фінансової інспекції, а також прописують у законопроектах ряд змін до роботи органів, які контролюють фінансові оборудки. Так пропонується розділити сервісну та правоохоронну функцію фіксальної служби, а також ліквідувати податкову поліцію. Незважаючи на те, що хочуть впровадити Фінансову інспекцію, автори законопроектів наполягають на оптимізації вже існуючих правоохоронних органів, які борються з фінансовими злочинами.

Є між трьома документами й певні розбіжності: одним пропоную створити Фінансову поліцію, а іншим – Державну фінансову інспекцію. Відрізняються положення цих трьох документів і у частині правового статусу та повноважень борців за прозорість публічних фінансів. Незважаючи на це вже зрозуміло, який з цих документів першим попаде на розгляд Ради, адже Петро Порошенко обізначив, як невідкладний законопроект під номером 8157 .

Ще раніше його аноyсувала соратниця президента голова Комітету з питань податкової та митної політики та єдина авторка законопроекту Ніна Южаніна, обізначивши рішучий намір влади заснувати Національне бюро фінансової безпеки.

«Нам потрібен орган, який забезпечив би фінансову безпеку держави. Це означає захист державних інтересів, державних фінансів як на вході до бюджету, так і при розподілі бюджетних ресурсів. Тобто — протидія відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, інші підслідні економічні злочини має здійснювати один орган, чого немає в протилежному проекті закону та протилежній концепції. Ми говоримо, що новий орган має бути керований аналітикою – саме це основне завдання, яке ставилося і президентом, і прем’єром, і всім суспільством перед діючою владою», - пояснила у своєму інтерв’ю Громадському Радіо ще у березні 2018 року Ніна Южаніна, кту доречі 2016 Юлія Тимошенко звинуватила у блокуванні анти офшорних законопроектів.

Тоді Южаніній закидали те, що вона захищає офшори Президента, який є її бізнес-партнером. Слід згадати що за ініціативи Юрія Луценко вона стала наступницею посади голови комітету з фінансової політики скандально відомого корумпованого голови Фіксальної служби України Насірова, який пішов з комітету господарювати у саме «податкову». Чим ця історія закінчилася відомо всім.

Але незважаючи на те, що неодноразово як і сам Президент так і члени його команди фігурували у фінансових скандалах, вони продовжують клонувати антикорупційні установи і черговим може стати Бюро фінансової безпеки, передбачене законопроектом 8157, який розкритикував навіть Міністр фінансів Олександр Данілюк.

"Якщо мова йде про зловживання в органах влади, то це - корупція, отже, підслідність НАБУ або ГБР в залежності від рівня злочинця. Тому коли говорять, що новий орган буде розслідувати зловживання у виконавчій владі, то свідомо закладають конфлікт з НАБУ і ДБР з метою їх ослаблення або сліпо шукають аргументи, щоб виправдати таке нелогічне підпорядкування ", - сказав Данилюк.

Влада у такий спосіб декларує бажання боротися з відмиванням доходів та убезпечити бюджетні кошти. Таке рішення безумовно актуальне для України, де державний бюджет постійно розпливається по карманах тих, хто має до нього безпосередній доступ. Але чи своєчасне і незаангажована така реформа? Адже більше ніж три роки фінансовий сектор України потерпав від непрозорих дій керівництва Національного банку України і ніхто з прибічників цього законопроекту не ініціював розслідування діяльності топ-менеджменту НБУ. Чи не стане це бюро чергової профанацією боротьби з корупцією для відведення очей іноземних інвесторів та кредиторів, адже на справді такі «новоутворення» досить зручний інструмент для «кришування» незаконних маніпуляцій з бюджетними коштами.

Адже ми вже маємо живі приклади того, як влада утворювала бюро, агентства та інші підрозділи, які на справі лише імітують бурхливу діяльність та вдало «засвоюють» на своє існування мільйони державних коштів, корупція продовжує паразитувати активно перетравлюючи бюджет.

Читайте також:

Не народний вибір: очільник «Ощадбанку» став банкіром року

Нацбанк ініціював перевірку судді, який усунув Рожкову від роботи у НБУ

У «Нафтогазі» керівники приховують скільки заробили у 2017 році

Вимоги

учасників Всеукраїнської акції

«Народний імпічмент» голови Нацбанку Валерії Гонтаревої

 1. Зважаючи на вичерпання ліміту довіри, непрофесійності як державного службовця, втрату бездоганної репутації, Вимагаємо звільнення Голови Національного банку України Гонтаревої В.О., вимагаємо розслідувати всі обставини її діяльності та притягнення до відповідальності перед Законом.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захищали ошуканих позичальників – фізичних осіб:

  1. затвердити на законодавчому рівні механізм реструктуризації валютних кредитів населення згідно зареєстрованого в Верховній Раді законопроекту № 4004-2;

  2. визнати недійсним нарахування всіх нарахованих штрафних санкцій з «01» жовтня 2008 року за валютними іпотечними кредитами населення;

  3. законодавчо обмежити борг позичальника-фізичної особи обсягом застави;

  4. створити реєстр валютних позичальників;

  5. закріпити першочергове право щодо придбання власного заставного майна або боргу за позичальником/заставодавцем.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б врегульовували діяльність кредиторів з валютними іпотечними позичальниками:

  1. відмінити Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2015р. якою передбачається безспірне (без рішення суду, фактичне узаконення рейдерства) стягнення боргів та застави;

  2. до врегулювання питань реструктуризації, розширити обмеження мораторію на виконання судових рішень на користь банків, у т.ч. виселення з оселі та переоформлення предметів застави будь-якими способами, на всіх валютних іпотечних позичальників;

  3. до врегулювання питань реструктуризації заборонити роботу колекторських організацій з валютними іпотечними позичальниками.

 

 1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захистили вкладників тих банків, що перебувають в ліквідаційній процедурі.

4.1 створення на базі активів банків, які перебувають в ліквідації, санаційної фінансової установи, яка б контролювалася в тому числі громадськістю;

4.2 тільки грамотне управління, а не розпродаж в «ліквідації» активів невідомо кому і за якою вартістю дасть шанс отримати свої кошти вкладникам ліквідованих банків понад суму, гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.