Так звані чорні списки з 1 липня набрали офіційно чинності. Відтепер Національний банк України у плідній співпраці з банками буде збирати інформацію про українців у так званий реєстр боржників.
Кредитний реєстр сьогодні
Саме тепер все чого боялися українці будуть активно впроваджувати у життя. Відтепер перед тим, як отримати кредит у банку кожен українець має пройти перевірку на відсутність у реєстрі боржників, до якого усіх хто має заборгованість за кредитами будуть вносити без попередньої згоди банкіри.
НБУ забов’язав усі фінансові установи наповнювати цю базу позичальників лише повідомляючи своїх клієнтів про те, що їх данні буде занесено у реєстр. Усі «незгодні» можуть оскаржити таке рішення в окремому порядку.
Хто саме опиниться у зоні ризику «Фінансовий майдан» писав раніше. Слід зазначити, що потенційними претендентами на «зарахування» до реєстру боржників є позичальники , які мають борг розміром від 100 мінімальних заробітних плат. А сьогодні мінімальний поріг боргу складає у гривневому еквіваленті 372 300 гривень.
Отже майже кожен власник валютної іпотеки або кредиту на розвиток бізнесу чи навіть лікування від тяжкої хвороби, який з девальвуванням гривні отримав у «нагороду» непосильну суму для сплати, тепер раз і назавжди може бути позбавлений можливості отримати кредит у будь- якому з банків. Отже, окрім «медвежої послуги» з курсом позичальникам «підклали» кредитний реєстр, який і зовсім заганяє їх у глухий кут.
Але згідно до попередніх заяв Рожкової «постраждають» у першу чергу позичальники- бізнесмени.
«У кредитному реєстрі, який вже у жовтні має запустити Національний банк України (у надії на те що Верховна Рада ухвалить відповідний закон, і доступ до нього буде вже по всьому ринку) будуть відображені усі недобросовісні позичальники зі сфери бізнесу. Там усі ці позичальники знайдуть своє "почесне" місце - у окремому блек-листі. І я впевнена, що з ними жоден нормальний банк працювати не стане. Репутаційні питання торкаються не тільки банків та їхніх власників, але й до бізнесу", - заявляла у 2017 році Рожкова.
Які є «перспективи» у кредитного реєстру?
Національний Банк України запевняє, що такі міри дозволять позбутися так званих поганих кредитів, що на їх думку неодмінно позитивно вплине на банківський сектор України.
Але незалежні експерти не настільки оптимістичні у своїх прогнозах відносно наслідків до яких призведе робота кредитного реєстру і серед постраждалих від цих нововведень можуть опинитися не лише позичальники.
Фінансові експерти вважають, що жорсткі вимоги до банків відносно наповнення реєстру обов’язково змінят вектор взаємовідносин з клієнтами, які згідно до нового порядку не зможуть бути клієнтами банківських установ. Це може призвести до необхідності до капіталізації окремих фінансових установ. Робити це будуть звичайно за рахунок платників податку, вчергове зануривши руку у бюджет.
Звичайно неперелипки тепер буде й позичальникам адже нові механізми дозволять банкам більш «рішуче» розбиратися з боржниками.
««Щоб мотивувати, запропонують в разі відмови підняти кредитну ставку, урізати ліміти з поновлюваних лініях і т.д. Мета проста - за всяку ціну уникнути доформування резервів. Ті банки, які мають під рукою факторингову компанію, почнуть «продавати» їм хороші-погані кредити, щоб розчистити портфелі », - прогнозує експерт Василь Невмержицький у інтерв’ю Укаїна Онлайн
https://onlineua.club.У НБУ запевняють, що у перше чергу зміни торкнуться юросіб. Однак, фізичні особи, які мають заборгованість у розмірі 110 мінімальних зарплат також автоматично потраплять у так звані блек-листи з усіми витікаючими з цього наслідками. Не виключено, що так звані критерії відбору у подальшому будуть змінювати і скоріш за все не на користь споживачів фінансових послуг.
Про те, що Кредитний реєстр у нинішньому вигляді пропрацює недовго кажуть й ті, хто вивчав іноземний досвід впровадження таких змін. Якщо НБУ піде шляхом інших європейських країн, то поступово мінімальна сума боргу буде зменшуватися і відповідно список боржників у реєстрі збільшуватиметься у рази. Отже ті хто зараз не потрапив до чорних списків може опинитися в них у не такому далекому майбутньому, адже навіть натяку на відлигу у відношенні НБУ до споживачів фінансових послуг на даний момент немає. Нацбанк продовжує вже не лобіювати, а втілювати у життя законодавчу ініціативу, яка обмежує конституційні права тисяч українців і вперто нехтує створеними власноруч для позичальників проблемами.
Читайте на "ФІНАНСОВИЙ МАЙДАН":
У НБУ заявляють про перезавантаження банківської системи