• Украинский
    • Русский
    • English (UK)
  • Підписатися на новини:

  • Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

  • (067) 506 73 78

  • (063) 561 10 70

(Народна студія Маю «Право»)

Кредитний реєстр девальвує права українців?

НБУ таки досяг своєї мети і 7 травня кредитний реєстр незважаючи на велику кількість критики запрацював. Не спинив регулятора і той факт, що за висновками юристів, законодавчий акт, який передбачає створення кредитного реєстру та регулює його роботу, має норму, яка порушує права людини на захист персональних даних.

Що думають про Кредитний реєстр банкіри?

Чи стануть споживачі фінансових послуг вимагати захисту цього права у судовому порядку покаже час. Але вже зараз вже той факт, що данні про клієнтів банків почили збирати ще до того, як закон про Кредитний реєстр потрапив у Верховну Раду, змушує самих українців досить скептично відноситись до цього нововведення.

Цей факт підтвердила у своєму інтерв’ю виданню UBR голова Асоціації банків України Олена Коробкова:

-Банки почали відправляти регулятору дані про своїх позичальників за спеціальною формою №601 ще в жовтні минулого року, коли закону ще не був прийнятий. Поки що інформація надається в тестовому режимі, але з третього кварталу це стане обов'язковим. Повноцінно реєстр запрацює з 1 січня 2019 року. Раніше інформація надавалася по позичальниках з кредитами 50 тис. Грн. і вище, але в законі поріг підняли до 100 мінімальних зарплат (трохи більше 370 тис. грн.). Зараз банки займаються інформуванням клієнтів по старих кредитах, що інформація потрапить до реєстру, а новим клієнтам цю вимогу вже вписують в договору.

За її словами кредитний реєстр позбавить клієнтів банків «хитрити» і робити маніпуляції з заставами, отримуючи під одне майно кілька позик.

-Як показала практика, існує чимало клієнтів, які одними фінустановами ідентифікуються як хороші позичальники, а в інших банках вони вже дефолтні і нічого не платять, під них вже сформовані резерви. Щоб клієнт не хитрував і потрібен кредитний реєстр. Також це допоможе уникнути «перетину» застав - щоб гроші не видавалися під одні і ті ж застави в різних банках. Відповідно, надійним позичальникам зможуть пропонувати більш привабливі ставки - на 2-5% нижче.

Що потрібно знати українцям про кредитний реєстр?

Данні у кредитному реєстрі будуть оновлюватися щомісяця до 11 числа. До Кредитного реєстру потраплять позичальники з розміром позики від 100 мінімальних заробітних плат. Ознайомитися з власно кредитною історією позичальники зможуть оформивши заявку через сайт НБУ. Попередньо відомо, що такий «запит» буде оброблятися до 5 робочих днів.

Також позичальникам обіцяють надати змогу оскаржувати інформацію, яка потрапила до реєстру та розміщувати невеликі коментарі.

Як і було констатовано раніше, відмовитися до внесення своїх даних у реєстр позичальник має право лише формально, адже його данні банк надасть до Кредитного Реєстру без згоди самого власника кредиту. Для тих хто бере позику уперше за відмову надати свої данні для реєстру, передбачено «покарання»- йому можуть відмовити у кредитуванні.

Адже згідно до закону про кредитний реєстр згоду на внесення особистих даних у кредитний реєстр банкіри мають лише при укладанні нових договорів, а усі так мовити старі позичальники потраплять туди «автоматично».

Отже задля власного зиску банкіри заганяють силоміць у кредитний реєстр, нехтуючи загальноприйнятими правами громадян. Отже НБУ припускає не знецінення не тільки гривні але й прав громадян, за що неодмінно буде відповідати у Конституційному суді.

Читайте на сайті "Фінансовий Майдан":

Рожкову суд усунув від виконання обов’язків зам голови НБУ (ДОКУМЕНТ)

Нацбанк ініціював перевірку судді, який усунув Рожкову від роботи у НБУ

«Нова пошта» проти НБУ: Нацбанк знову звинувачують у виході за межі закону

Вимоги

учасників Всеукраїнської акції

«Народний імпічмент» голови Нацбанку Валерії Гонтаревої

  1. Зважаючи на вичерпання ліміту довіри, непрофесійності як державного службовця, втрату бездоганної репутації, Вимагаємо звільнення Голови Національного банку України Гонтаревої В.О., вимагаємо розслідувати всі обставини її діяльності та притягнення до відповідальності перед Законом.

 

  1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захищали ошуканих позичальників – фізичних осіб:

    1. затвердити на законодавчому рівні механізм реструктуризації валютних кредитів населення згідно зареєстрованого в Верховній Раді законопроекту № 4004-2;

    2. визнати недійсним нарахування всіх нарахованих штрафних санкцій з «01» жовтня 2008 року за валютними іпотечними кредитами населення;

    3. законодавчо обмежити борг позичальника-фізичної особи обсягом застави;

    4. створити реєстр валютних позичальників;

    5. закріпити першочергове право щодо придбання власного заставного майна або боргу за позичальником/заставодавцем.

 

  1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б врегульовували діяльність кредиторів з валютними іпотечними позичальниками:

    1. відмінити Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2015р. якою передбачається безспірне (без рішення суду, фактичне узаконення рейдерства) стягнення боргів та застави;

    2. до врегулювання питань реструктуризації, розширити обмеження мораторію на виконання судових рішень на користь банків, у т.ч. виселення з оселі та переоформлення предметів застави будь-якими способами, на всіх валютних іпотечних позичальників;

    3. до врегулювання питань реструктуризації заборонити роботу колекторських організацій з валютними іпотечними позичальниками.

 

  1. Вимагаємо прийняття низки Законів, які б захистили вкладників тих банків, що перебувають в ліквідаційній процедурі.

4.1 створення на базі активів банків, які перебувають в ліквідації, санаційної фінансової установи, яка б контролювалася в тому числі громадськістю;

4.2 тільки грамотне управління, а не розпродаж в «ліквідації» активів невідомо кому і за якою вартістю дасть шанс отримати свої кошти вкладникам ліквідованих банків понад суму, гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.