Проблема іпотечних позичальників – це проблема десятків тисяч українців. Основні негаразди в житті тих, хто придбав житло у кредит почалися паралельно девальвації гривні ще у 2014 році і майже 4 роки влада ігнорувала проблеми громадян чиї кредити зросли у рази через непрофесійні дії НБУ.
ГО Всеукраїнський Рух «Фінансовий Майдан» неодноразово виходив на акції протесту з наміром привернути увагу влади до людей, які щодня могли залишитися без домівки через те, що НБУ не змогло забезпечити стабільність гривні. Більше того, активісти неодноразово пропонували реальні шляхи вирішення проблем та готували відповідні законодавчі акти але влада ніби навмисно продовжувала діяти лише у інтересах банкірів та олігархів, байдуже спостерігаючи за щоденними виселеннями та колекторським свавіллям.
Про те, що проблема не вирішувалась роками свідчать і цифри які днями оприлюднив Фонд гарантування вкладів фізосіб. Так за даними установи на долю неплатоспроможних банків припадає 40 тисяч іпотечних позик, з яких проблем з обслуговування не мають лише 5000. У ФГФО також зазначають, що загальний об’єм заборгованості по цим кредитним угодам складає 68 млрд гривень, а 90% відсотків кредитів – у іноземній валюті.
Отже, якщо б Національний банк виконував свої функцій потрібним чином, то безумовна ця сума могла бути у 4 рази меншою без урахування пені та штрафів або і зовсім не виникнути, бо саме через валютні гойдалки валютним позичальникам стало не під силу сплачувати по рахунках.
Тепер замість того, щоб справедливо перерахувати позики по зафіксованому курсу у ФГФО пропонують скористатися програмою реструктуризації іпотечних позик.
Згідно до роз’яснень ФГВФО, положення реструктуризації - перегляд відсоткової ставки (на період реструктуризації вона встановлюється на рівні 0,01% річних) і черговості погашення кредитної заборгованості (в першу чергу буде відбуватися погашення основної суми кредиту).
Серед переваг такої «пропозиції», які називає ФГВФО - можливість відстрочити продаж прав вимоги за кредитом. Прийняти умови реструктуризації позичальник може до моменту фактичного продажу прав вимоги. У тому числі - реструктуризація заборгованості стане підставою для виключення кредиту зі складу вже сформованого на продаж пулу активів.
Складно сказати, чи може стати така програма панацеєю від проблем валютних позичальників, бо досить вірогідно, що це чергова спроба імітувати небайдужість до їх проблем. Адже законопроекти, які готували самі валютні позичальники з урахування власного досвіду і глибоким розумінням проблеми, досі перебувають у статусі-кво і влада навіть не дає їм шансу набути законної сили.
Читайте також на "Фінансовий МайданПроти системи: як суддя переконалася у власній беззахисності
Нацбанк ініціював перевірку судді, який усунув Рожкову від роботи у НБУ
Рожкову суд усунув від виконання обов’язків зам голови НБУ (ДОКУМЕНТ)